Úvod » KNIHY » JAN ROKYTA - DOBA A DÍLO PETRA CHELČICKÉHO


        

JAN ROKYTA - DOBA A DÍLO PETRA CHELČICKÉHO

img

 

Skladem: 0 ks
Číslo produktu: 3000
Cena:
299 Kč ( Nejsme plátci DPH )

Stejně jako je každé dílo počato myšlenkovým záměrem jednotlivce a dle potřeby se stává dílem kolektivním, je tomu tak i v případě této knihy. 16. 12. 2008 mi při setkání v Bílých Karpatech (v kraji narození J. A. Komenského, posledního kněze Jednoty bratrské, za jejíhož duchovního spoluzakladatele je Petr Chelčický považován) oznámil přítel Pavel Šebek záměr vydat výbor z díla Jana Husa. Veden touhou přispět ke zviditelnění duchovní síly Chelčického génia, která mi delší dobu ležela na srdci a pro kterou jsem cítil potřebu něco udělat, navrhl jsem mu i vydání výboru tohoto jihočeského velikána. Byl to šťastný den, neboť přítel Pavel Šebek, muž bystrého úsudku a činů, tento záměr bez váhání podpořil a přijal ho jako další ze svých velkých úkolů.

A tak díky strhujícímu pojetí osobní odpovědnosti, jež se vine Chelčického dílem, vyšlo v době přesycené „nositeli trámů“ znepokojivě aktuální vynikající dílo jako silné memento:

„Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ? Anebo jak to, že říkáš svému bratru: ‚Dovol, ať ti vyjmu třísku z oka‘ – a hle, trám ve tvém vlastním oku! Pokrytče, nejprve vyjmi ze svého oka trám, a pak teprve prohlédneš, abys mohl vyjmout třísku z oka svého bratra.“ (Matouš 7:3–5)

Poselství Petra Chelčického je stále živé - do současného světa vstoupilo „sítí důvěry“ také skrze OBČANSKÝ SNĚM Čech, Moravy a Slezska, jež nade vše staví osobní odpovědnost jednotlivce trojjediností Všeobecné správy, Kultury a Hospodářství. Je povzbudivé, že se velké myšlenky točí ve spirále vývoje dál vydávaje dobré „ovoce“.

Přeji si, abychom přízí vědomé osobní odpovědnosti setkávali, sílili a rozšiřovali tuto tolik potřebnou „síť důvěry“ dobrými rozhodnutími i činy každodennosti a aby k tomu přispěla i tato nevšední kniha. Za ni patří hluboký dík především ThDr. Janu Rokytovi coby autorovi, paní profesorce Michaele Hashemi za jazykovou úpravu Chelčického textů, investorům, kteří prokázali, že i v dnešní době se nemusí vše točit jen kolem hmotných statků a prospěchu, nakladateli panu Miloši Palatkovi a organizátorovi celého díla Pavlu Šebkovi.

Petr Ch. Hradil

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.