Úvod »KONOPNÁ DÍLNA»Konopná obuv » Jak vyměřit míry chodidel

 

Jak vyměřit míry chodidel

Pokud si chcete objednat naši konopnou obuv a nejste si jisti velikostí svých nohou, bude lepší, když nám pošlete jejich přesné rozměry. Rozměry je vhodné pořídit nejlépe večer po ukončení aktivního dne, když cítíte lehkou únavu a přiliv krve do nohou. V následujícím textu uvádíme, jak to uděláte nejlépe.

Výroba obuvi vyžaduje přesné rozměry chodidel a bérců (holeně). Základní výměry jsou uvedeny na nákresu 1:

Nákres 1 - Základní výměry chodidel a bérců.

  1. Délka chodidla - vzdálenost mezi nejvíce vyčnívajícím bodem paty (1) a nejvíce vyčnívajícím bodem na špici prstů (2) - buď na prvním či druhém prstu podle toho, který je delší.
  2. Šířka chodidla - vzdálenost linie označené římskou I, která je měřena od vnějšího bodu 3 k ose Y na vnitřní straně chodidla.
  3. Šířka paty - vzdálenost na linii III je měřena od středu paty pod pravým úhlem k ose Y.
  4. Obvod příčného průřezu chodidla linie I - vycházející z bodu 3, kde také měřená míra končí.
  5. Obvod příčného průřezu chodidla linie II - vycházející z bodu 4, kde také měřená míra končí.
  6. Obvod šikmého řezu chodidla linie IV – měří se šikmo přes ohyb bércovo - chodidlového kloubu (bod 5) a nejvíce vyčnívající bod 6 na patě.
  7. Obvod linie V prochází přes nejvíce vyčnívající bod kotníku.
  8. Obvod linie VI prochází přes nejužší místo nártu.
  9. Obvod linie VII prochází přes nejširší místo lýtka.
  10. Obvod linie vrchní lemovky vysoké obuvi. Tato linie není na nákresu uvedena - ke každému konkrétnímu modelu Vám výšku sdělíme.

Dále potřebujeme obrys Vašeho chodidla. Položte na rovnou podlahu čistý list papíru - většího než samo chodidlo. Posaďte se na židli a položte pravé chodidlo (buď v ponožce či punčochách - dle sezónnosti obuvi) na papír tak, aby stálo v pravém úhlu k listu. Pro nejpřesnější pořízení obrysu obkreslujte chodidlo buď samotnou tenkou náplní z propisky či tužky. Dbejte na to, aby se náplň či tuha dotýkala nohy a byla stále pod pravým úhlem k listu papíru. Doporučujeme začít od paty a vést linii k palci po vnitřním obvodu, poté linii od paty k palci po vnějším obvodu. Výsledkem je obrys pravé nohy, viz nákres 2.

Nákres 2 - Obrys chodidla a otisk šlápoty Smile

Poté nakreslete k pořízenému obrysu chodidla osy Y a X (jak je to na nákresu 1). Délka chodidla se měří od nejvíce vyčnívajícího bodu paty ke konečku prvního nebo druhého prstu nohy podle toho, který z nich je delší. Pro měření je vhodné používat krejčovský metr s milimetrovými díly. Metr přikládejte pouze k noze, nenatahujte ho, ani ho nenechávejte volný. Nákres 3 znázorňuje, jak se měření provádí.

Nákres 3 – Měření chodidla

a - obkreslování chodidla; b - měření obvodu kolem vystupujících kloubů prstů nohy;
c – měření obvodu nártu; d – šikmé měření obvodu nártu od paty; e - měření lýtka

Upozornění:

Měření b - metr obepíná nejvýše vyčnívající bod kloubu palce a nejvýše vyčnívající bod malíčku.

Měření c - provádí se od nejvíce vyčnívajícího bodu na povrchu nártu přes nejnižší místo na spodní straně chodidla - viz nákres.

Pokud měříte horizontální linie, dbejte na to, aby byl metr přesně v horizontálním sklonu k podlaze.

Výsledky měření mají svá čísla od 1 do 10. Přesnost je nutná na mm, piště je přímo na list papíru, na který jste nakreslili obrys chodidla. Pokud máte nějaké připomínky a zvláštní požadavky, připište je pod naměřené míry. Stejný postup platí i pro levou nohu - použijte  nový list papíru.

Hotové nákresy nám zašlete. Smile