Vlastnosti a využití podivu-hodného konopného plátna

Konopí seté (Cannabis sativa sativa) patří k nejvýznamnějším kulturním plodinám všech dob. Jeho zpracování je známo minimálně 10 000 let. Z celé rostlinné říše lýkových vláken, do níž patří např. len, kopřiva, juta a ramie je konopné vlákno nejdelší, nejpevnější a nejtrvanlivější, přitom je velmi jemné a měkké na omak.

Ručně tkané konopné plátno nám symbolizuje vůli, houževnatost a dobu, kdy lidé ještě chápali vztah mezi úsilím a odměnou.

Naše výrobky zhotoveny převážně z rolí vzácného ručně utkaného konopného plátna pocházejícího z minulého století.

Šířka rolí se pohybuje kolem 48 cm. Každá role má přírodní barvu a to světle hnědavou, jemně šedou či bílou – ta je výsledkem dřívějšího tradičního bělení na slunci. Hustota plátna je různá - od jemné látky na ženské halenky, šaty, kalhoty, utěrky, ručníky, osušky a povlečení až po hrubší látky vhodné na obuv, pracovní mužské košile, vesty a bundy zateplené konopno-vlněnou podšívkou.

Konopné plátno utkané z těch nejdelších a nejpevnějších vláken v rostlinné říši je výjimečným materiálem. Obzvláště cenné je ručně tkané plátno z na kolovrátku spředené příze, která byla získána mechanickým způsobem bez použití chemie. Takto utkaná látka získává nezaměnitelný osobitý vzor tvořený křížením barevných složek vláken a její výjimečné vlastnosti např. pohlcování vlhka, ochrana před UV-zářením cca 95%, malá mačkavost bez ostrých hran, otěruvzdornost, nevytahování, se věkem nesnižují.

Chemickým ošetřením se však unikátní vlastnosti konopného plátna částečně snižují, proto doporučujeme používat kvalitní a prověřené šetrné prací prostředky – výborné je např. „docela obyčejné“ jádrové mýdlo (mýdlo s jelenem).

 

Využití konopného plátna

Dříve se pro práci na poli používaly oděvy z hrubší látky nejen pro to, že látka je velmi pevná, ale také pro svou schopnost poskytovat tepelnou pohodu. Konopné vlákno je uprostřed duté, proto také výborně izoluje - v horku chladí a v zimě hřeje.

Z konopného plátna se dříve šilo obřadní oblečení a tzv. „rušniky“, jimiž se rámovaly svaté obrazy.

Díky své struktuře a čistotě je konopná tkanina vhodná pro citlivou a problematickou pokožku. Je přirozeně hypoalergenní, to znamená, že nežádoucí reakce je málo pravděpodobná, snižuje riziko infekce, tlumí kožní plísňové ekzémy, vyrážky, alergie a popáleniny.  Popáleniny, na které je přiloženo 100% konopné plátno, se rychle hojí, plátno navíc tiší bolest. Konopné oděvy nacházejí vděčné zákazníky mezi alergiky, pro které jsou skutečným „požehnáním“.

Látka je vysoce savá, dokáže pojmout až 30% vlhkosti (ostatní rostlinné materiály kolem 12%). Mimořádně účinně odvádí pot z těla, je proto vynikajícím materiálem všude tam, kde dochází k nadměrnému pocení. Vysoká savost konopí se uplatňuje také v lékařství a stavebnictví.

Konopná látka stárne s noblesou a stejně jako dobré víno léty neztrácí na kráse. Právě naopak - používáním a praním se zjemňuje a měkne. Při správném ošetřování vydrží dlouho v původním stavu při vysoké barevné stálosti.

Další oblastí účinného použití konopného plátna je skladování potravin. Vzhledem k chybějícím bílkovinám je výrobek z konopného plátna přirozeně chráněn před napadením moly. Kyslík v buňkách konopného vlákna zamezuje tvorbě anaerobních bakterií, které nejsou schopny za přítomnosti kyslíku růst. Proto zůstávají potraviny v konopném plátně déle čerstvé a jsou velmi účinně chráněny před plísněmi a hnilobou.

K pozoruhodným vlastnostem konopného vlákna patří např.:

  • schopnost nepřitahovat špínu (antistatická schopnost), velmi dobré mechanické čištění kartáčem;
  • vysoká odolnost vůči teplu – při teplotě 370°C dochází ke změnám jeho barvy, nad 1.000°C uhelnatí, ale nevzplane (toho se využívá např. v leteckém průmyslu);
  • vysoká pevnost v tahu - vlákno je až 8x pevnější než bavlna, za mokra se jeho pevnost zvyšuje cca o 20%;
  • konopí má ze všech přírodních vláken nejvyšší odolnost proti povětrnostním vlivům; současné době je tato vlastnost ceněna především v oděvním a textilním průmyslu a též při výrobě lan a provazů.